Jak zmierzyć szerokość paska - poradnik

2015-11-16

Jak zmierzyć pasek do zegarka?

Na zakup zegarka składa się nie tylko wybór samego czasomierza, lecz również paska. Aby wybrany przez nas zegarek dobrze leżał i idealnie prezentował się na ręce, musi mieć odpowiednio dobrany pasek. Najważniejszą składową tutaj jest rozmiar - szerokość i długość paska. Jak je dobrać?

Szerokość paska do zegarka

Mówiąc o szerokości paska, mamy na myśli szerokość mocowania przy kopercie lub używając branżowego określenia: odległość pomiędzy uszami koperty zegarka. Najbardziej popularny rozstaw w zegarkach męskich wynosi 18 mm. Szerokość paska do zegarka musi odpowiadać rozstawowi mocowań przy kopercie. Do jego zmierzenia najlepiej użyć suwmiarki, względnie linijki.

szerokość paska

Większość firm zegarkowych oferuje paski w parzystych rozstawach. Bardziej nietypowe są rozmiary nieparzyste jak np. 13, 15, 17 i 19 mm - może być to spowodowane tym, że producenci zegarków markowych chcą, aby klienci dopasowywali wyłącznie paski ich produkcji.

W przypadku, jeśli rozmiar rozstawu jest niestandardowy, wówczas dobieramy pasek, który ma o 1 mm więcej szerokości, ma to jednak zastosowanie tylko i wyłącznie w paskach skórzanych. Skóra jest materiałem plastycznym i właśnie dlatego w większości przypadków nie ma problemu, by ścisnąć pasek po 0,5 mm z każdej strony i zamontować go do koperty zegarka.

Dlaczego tak ważne jest precyzyjne dopasowanie szerokości paska do zegarka? Jeżeli pasek będzie zbyt wąski, zacznie przesuwać się wzdłuż teleskopu, a ruch ten może spowodować naprężenia i wypięcie się teleskopu z uszu zegarka, co w konsekwencji może skutkować zgubieniem zegarka. Natomiast zbyt szeroki pasek będzie się marszczył w miejscu pomiędzy uszami lub po prostu nie da się go założyć, gdyż skóra nie jest aż tak elastyczna.

Oprócz szerokości paska, ważnym elementem jest sprzączka. Otrzymujemy ją wraz z zakupem nowego zegarka. Jeżeli jednak chcielibyśmy wykorzystać już posiadaną sprzączkę - np. firmową, sygnowaną logo, należy zorientować się, czy rozstaw sprzączki będzie odpowiadał szerokości końcówki paska.

Przy zegarkach z tzw. zapięciem motylkowym ważna jest szerokość paska z obu stron, czyli od strony uszu, jak i samego zapięcia. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na samą grubość paska, gdyż zbyt gruby pasek może nie przejść przez sprzączkę bezpiecznego zapięcia.

Rozmiary pasków do zegarków

Najbardziej standardowy rozmiar paska to L i dotyczy on zegarków męskich. Jego całkowita długość wynosi 200 mm, w tym część dziurkowana ma 120 mm, a część z zapinką - ok. 80 mm długości. Występują również paski przedłużane - w rozmiarze XL. Mają one długość całkowitą 220 mm, na którą składa się 120-milimetrowy element dziurkowany oraz ok. 100-milimetrowa część z zapinką. Oprócz nich dostępne są paski do zegarków dla kobiet, czyli w rozmiarze M, gdzie część dziurkowana ma ok. 110,5 mm, element z zapinką - ok. 69,5 mm długości, czyli razem 180 mm.

Jak dobrać długość paska do zegarka?

Długość paska do zegarka możemy wybrać przy użyciu dwóch metod:

  • stary pasek
  • obwód nadgarstka

Przy pierwszej z nich potrzebny nam będzie przyrząd do mierzenia typu linijka czy suwmiarka oraz stary pasek do zegarka. Ten ostatni zapinamy tak jak na co dzień i mierzymy jego długość całkowitą.

Do drugiej metody również będzie nam potrzebna miarka lub linijka oraz dodatkowo sznurek. Mierzymy obwód nadgarstka, obwiązując sznurek wokół niego (pamiętając jednak o zachowaniu małego luzu). Do wyniku dodajemy 20 mm na podkładkę opasającą nadgarstek. Następnie sprawdzamy odległość między teleskopami zegarka i odejmujemy ją od obwodu nadgarstka.

Obie przedstawione metody zakładają optymalne zapianie paska, czyli na środkową dziurkę.

długość paska

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2015
Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 180 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-22
Super
2024-02-01
Szybko, zgodnie z opisem i plus za darmową dostawę do paczkomatu. Dzięki.
pixel