2017-08-05

Jak dobrać pasek do zegarka?

Oprócz odpowiedniego rozmiaru dopasowanego do naszego nadgarstka, przy wyborze paska do zegarka powinniśmy kierować się również względami estetycznymi, a na te składają się: materiał, zapięcie i dodatkowe elementy. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów elementów, na które warto zwrócić uwagę.

Pasek do zegarka z podkładką

Taki typ paska jest przeznaczony dla osób uczulonych na nikiel, ponieważ stanowi warstwę izolującą skórę od metalu. Aby stal była nierdzewna, musi posiadać w swoim stopie nikiel. Wysokiej jakości stal - 316L nie powinna powodować alergii, gdyż ilość wydzielanego przez nią niklu jest znikoma i mieści się w normie ISO. Jeśli alergia jest znaczna, zaleca się stosowanie podkładki nawet w zegarkach ze stali wysokiej jakości. Innym powodem stosowania tego typu pasków jest dyskomfort powodowany przez kontakt skóry z metalem.

Pasek do zegarka z podkładką

Pasek do zegarka z krokodyla

Należy do jednych z najdroższych i najbardziej ekskluzywnych, zwłaszcza, jeśli pochodzi ze specjalnie wyselekcjonowanych skór. Materiał taki jak skóra krokodyla i aligatora podlega Konwencji CITES o międzynarodowym handlu dzikimi zagrożonymi wyginięciem gatunkami zwierząt i roślin. W praktyce oznacza to, że paski pozyskuje się ze skór zwierząt wyhodowanych na specjalnych farmach, kontrolowanych przez instytucje zajmujące się ochroną dzikich zwierząt.

Pasek do zegarka z krokodyla

Paski do zegarków z zapięciem motylkowym

Najważniejszą zaletą zapięcia motylkowego jest to, że zapewnia bezpieczeństwo noszenia zegarka, ograniczając ryzyko rozpięcia się paska. Ponadto są lepsze od zwykłych zapięć z uwagi na to, że lepiej chronią pasek od zbyt szybkiej eksploatacji. Mechanizm zapięcia motylkowego działa tak, że zapina się tak jak bransoleta, ale rozpina poprzez odgięcie (szarpnięcie) zamka lub za pomocą przycisku. Najczęściej wykonane są ze stali szlachetnej lub tytanu.

Paski do zegarków z zapięciem motylkowym

Pasek do zegarka z klamrą

Zapięcie klamerkowe należy do najbardziej eleganckich, a zarazem najpopularniejszych. Wykonuje się je z antyalergicznej stali szlachetnej, stali pozłacanej lub z tytanu. Jej odcień najlepiej dobierać do koloru koperty zegarka.

Pasek do zegarka z klamrą

Skórzany pasek do zegarka

Najpopularniejszym tworzywem, z jakiego produkuje się paski do zegarków jest skóra. Prestiżowe firmy zegarkowe nie stosują pasków cielęcych czy bydlęcych, lecz produkują je ze skór zwierząt egzotycznych takich jak struś, krokodyl, aligator, jaszczurka, płaszczka, delfin czy wąż.

Na rynku, oprócz skórzanych, dostępne są również paski silikonowe lub kauczukowe, nylonowe i wykonane ze sztucznej skóry. Nadają się one do stylizacji bardziej sportowych czy kojarzone są ze stylem militarnym.

Z uwagi na higienę zegarkową i zużywanie się skórzanych pasków producenci zalecają, aby wymieniać je średnio raz w roku. W praktyce najczęściej zdarza się, że wytrzymują one okres dwóch lat. Wszystko jednak zależy od kilku czynników:

  • ph użytkownika - jeśli jest zbyt kwaśne, wówczas okres użytkowania paska będzie znacznie krótszy - nawet pół roku lub krócej (to samo tyczy się bransolet, aczkolwiek taka sytuacja zdarza się niezwykle rzadko)
  • kontakt z wodą i kosmetykami - myjąc ręce należy uważać, by nie zachlapać skórzanego paska. Pomimo że zegarek może być wodoszczelny, pasek w większości przypadków już odporny na wodę nie jest - wchodząc więc pod prysznic zdejmujemy zegarek z paskiem skórzanym.
  • pot - pasek absorbuje wydzielający się pot, co w połączeniu z brudem i kurzem tworzy pożywkę dla bakterii, w rezultacie pojawić się może uczulenie, krosty i nieprzyjemny zapach.

Skórzany pasek do zegarka

Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 178 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-21
Polecam. Bardzo sprawna dostawa
2024-02-13
Wszystko zgodnie z opisem. Polecam
pixel